دسته‌ها
دپارتمان دامداری صنعتی

محلول ضد رسوب سلولزی

شرکت روان فناوری هرمس اقدام به فرموله کردن محلولی نموده است که با توجه به احیا بسیار خوب پدهای سلولزی، هیچگونه تخریبی در بافت پد ایجاد نمی کند و نه تنها به استفاده طولانی مدت پدهای سلولزی کمک می کند از آنها در مقابل رسوب های جدید نیز جلوگیری به عمل می آورد و تا 70 درصد عمکلرد پدهای رسوب گرفته را که تقریبا غیر قابل استفاده بوده است را بالا میبرد.

کارشناسان شرکت هرمس مشتاقانه آماده ارائه مشاوره های تخصصی در این رابطه به شما سرور گرامی خواهند بود.

پد سلولزی چیست

پد سلولزی یک صفحه ضخیم موج دار در اندازه های مختلف است. غالباً از جنس کاغذ کرافت می باشد. کاغذ کرافت از کنف و درخت کاج و بامبو ساخته می شود. معمولاً در خیاطی بعنوان کاغذ الگو و در بسته بندی محصولات به علت مقاومت بالا از این کاغذ استفاده می شود. به پد با جنس کاغذ کرافت، پد سلولزی می گویند. پد سلولزی به عنوان سیستم سرمایش گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. پد ها در بالا و پایین روی قاب آلومینیوم یا گالوانیزه مستقر شده اند. پد سلولزی گلخانه یا پد سلولزی کولر مشابه پوشال های موجود در کولر های آبی خانگی کار می کند. با این تفاوت که کیفیت و راندمان پد سلولزی بیشتر از پوشال است. بازده پد گلخانه حدود 12 درصد بیشتر از پوشال است.

سیستم خنک کننده پد سلولزی و فن یک سیستم سرمایش گلخانه ای می باشد که جهت خنک کاری گلخانه ها و مرغداری های مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم هوای گرم و خشک با عبور از پد های سلولزی گلخانه مرطوب می شود. و توسط فن های اگزاست مکنده که در خلاف جهت باد نصب می شوند، هوا از روی پد ها عبور کرده و به بیرون گلخانه می رود. در طول این عمل گلخانه خنک می شود. سیستم خنک کننده پد و فن موثرترین روش برای خنک کردن سالن های گلخانه و مرغداری ها در مناطق خشک و نیمه خشک است. به سیستم پد و فن، خنک کننده رطوبتی هم گفته می شود چون اساس کار این سیستم ها رطوبت می باشد.

پد های سلولزی به صورت عمودی روی دیوار عرضی یا طولی گلخانه نصب می شوند و با مکش پمپ و ریختن مداوم آب روی آن ها، توسط لوله هایی که در بالای پد سلولزی ها قرار گرفته اند، مرطوب می شوند. سایز این لوله 14 1 اینچ است و طول آن نباید بیش از 15 متر باشد. معمولا در هر 6 سانتی متر طول لوله توسط مته سوراخ می شوند. سوراخ ها به طرف بالا هستند تا عمل هوا گیری به راحتی انجام شود. در زیر پد ها قاب نگهدارنده پد قرار دارد که آب اضافی عبوری از پد سلولزی را جمع آوری نموده و به مخزن آب هدایت می کند و مجددا به سیستم بر می گرداند. در طرف مقابل پد ها، فن هایی (اگزاست فن 100 یا 140) تعبیه شده که به هنگام کار، موجب ایجاد خلاء نسبی در داخل گلخانه و عبور هوا از داخل صفحات سلولزی متخلخل مرطوب می شود. عبور جریان هوا از داخل این سطوح مرطوب باعث تبخیر رطویت شده و حرارت هوا را جذب کرده، در نتیجه هوای خروجی از این صفحات خنک تر خواهد شد، که نهایتا باعث خنک شدن فضای گلخانه و مرغداری می شود. جنس پد ها از صفحات مشبک مقوایی سلولزی می باشد که کارایی بسیار بالایی داشته و این صفحات با بهترین چسب های آلمانی به هم متصل شده اند.

پد سلولزی


هوای مرطوب انرژی حرارتی را جذب و توسط اگزاست فن ها یا فن های تخلیه به بیرون هدایت می شود. استفاده از این سیستم خنک کننده تبخیری هنگامی موثر واقع می شود که عناصر سیستم به نحو درست محاسبه و انتخاب شوند. تک تک اعضای سیستم شامل سیستم کنترل، سیستم پمپاژ، پد سلولزی و فن باید به درستی انتخاب شوند و صحت کار هر کدام جداگانه بررسی شود.

مزایای پد سلولزی نسبت به پوشال
 • اسقرار محکم و ثابت و عدم افتادگی به مرور زمان به علت ساختار هندسی منظم و محکم
 • نصب و نگهداری و امکان شستن آسان پد
 • ایجاد تهویه پاک به دور از هر گونه آلودگی تنفسی 
 • جذب بیشتر آب به علت مواد اولیه با کیفیت تر
 • ایجاد رسوب پایین تر به دلیل حرکت مستمر و روان آب و در نتیجه شسته شدن رسوب
 • امکان رشد کمتر قارچ و میکرو ارگانیزم ها بر روی پد به علت وجود رزین و تهویه هوای بیشتر
 • کاهش ورود گرد و غبار به محیط به دلیل وجود ضخامت و لایه های بیشتر
 • طول عمر بیشتر، 3 تا 5 برابر نسبت به پوشال
 • ایجاد خنکی بیشتر
پد سلولزی
پد سلولزی مرغداری
مزایای پد سلولزی مرغداری
 • افزایش وزن مرغ ها
 • افزایش تولید تخم مرغ
 • جلوگیری از کوچک شدن اندازه تخم مرغ ها
 • جلو گیری از نازک شدن پوست تخم مرغ ها
 • کمک به خروج گازهای مضر مثل دی اکسید کربن و آمونیاک از داخل سالن مرغداری
پد سلولزی ماینر

عملیات ماینینگ و استخراخ رمز ارزها از فضای وب توسط دستگاه های ماینر انجام می شود. این کار مستلزم انجام و حل معادلات پیچیده ی ریاضی در تراکنش ها و در نتیجه مصرف برق زیاد توسط ماینر ها است. این امر منجر به تولید گرمای زیاد در ماینر ها و محیط شده و می تواند باعث آسیب دیدن و در نهایت سوختن ماینر شود. به منظور جلوگیری از این معضل احتیاج است برای خنک کردن محیط از سیستم خنک کننده ی مناسبی استفاده کنیم. به کار گیری سیستم پد سلولزی ماینر و فن های صنعتی اگزاست، راه حل بسیار کارآمد و مناسب جهت خنک کاری دستگاه ماینر و محیط است. در این سیستم هوای گرم توسط اگزاست فن از محیط خارج می شود و در طرف مقابل، هوای خنک شده توسط پد سلولزی ماینر وارد محیط می شود.

پد سلولزی ماینر
مزایای پد سلولزی ماینر
 • ایجاد دمای مطلوب در محیط جهت حفظ سلامت و کارایی ماینر
 • افزایش طول عمر دستگاه
 • استخراج بیشتر به دلیل کارکرد حداکثری

نگهداری پد سلولزی

باید از ورود هوا به داخل گلخانه جلوگیری کرد و فقط امکان ورود هوا از جدار پد سلولزی وجود داشته باشد در غیر این صورت موجب کاهش کارایی سیستم می شود. در اثر عبور آب بخار شده از روی پد سلولزی، هوای گرم گلخانه نیز توسط فن های مکنده به بیرون گلخانه هدایت می شود. یعنی دما از سمت پد سلولزی به طرف فن گلخانه افزایش می یابد. هوای نزدیک پد سلولزی خنک است و هوای نزدیک فن گرم. در گلخانه های بزرگ و در مواقعی که فاصله بین پد سلولزی و فن بیش از 45 متر باشد، در طول گلخانه تعداد فن های سیرکوله یا تعداد مه پاش ها را افزایش می دهیم تا از افزایش دما در طول گلخانه جلوگیری شود.
درب های گلخانه بسته باشند و فقط در مواقع اضطرار و ورود و خروج افراد درب، گیاهان و تجهیزات باز و بسته شوند.
در صورت مشاهده سوراخ در پد سلولزی، سریعاً پد ها را تعویض کنید در غیر اینصورت هوا مستقیماً از پد سلولزی عبور می کند و سطح تماس با آب و در نتیجه راندمان کاهش می یابد.
همچنین در ردیف های کشت در ابتدا و انتهای خطوط کاشت باید فاصله های مناسب در نظر گرفته شود تا گیاهان دچار تنش های سرمایی نشوند.

هرچه رطوبت نسبی بیرون گلخانه کمتر و دمای خشک منطقه بالاتر باشد، گلخانه بهتر خنک می شود.
در زمستان پد های سلولزی را بر می دارند تا نور بیشتری وارد گلخانه شود و هوا در جریان نباشد.

مزایای استفاده از سرمایش تبخیری پد

 1. دما را تا 11 درجه کاهش می دهد.
 2. قادر به جذب آب با دمای حداکثر 48 درجه و ph بین 6 تا 9 را دارد.
 3. طول عمر پد های سلولزی گلخانه بیشتر از پوشال هاست. عمر مفید پد های با کیفیت در صورت رعایت نکات نگهداری حدود 5 سال است.
 4. به علت قرار گرفتن منظم پد های سلولزی در کنار یکدیگر، در مصرف آب و برق صرفه جویی می شود.
 5. با پمپ کم فشار کار می کند.
 6. بعلت افزایش رطوبت و کاهش دما تعرق را در گیاهان کاهش می دهد.
 7. در مقایسه با مه پاش ارزانتر است.
 8. پد سلولزی دارای سیستم جذب بالا و سرعت نفوذ آب بالا (در مدت 4 الی 5 ثانیه سریعاً خیس می شود.) مثلا یک مترمکعب پد سلولزی توانایی جذب 100 لیتر آب را دارد.
 9. کارآیی آن در مناطق گرم و خشک نظیر شرق و غرب و مرکز کشورمان بیشتر از مناطق شرجی شمالی و سواحل دریایی جنوبی است.
 10. مقاوم در برابر کپک زدگی
 11. مقاوم بودن پد ها در برابر خیس شدن با آب

نکته: در مناطق شرجی که رطوبت هوا بالاست، سیستم پد و فن قادر نخواهد بود تبخیر آب از روی پوشال ها را به راحتی انجام دهد. برای رفع این مشکل در این مناطق باید فن های قوی در گلخانه تعبیه کنیم تا هوا بطور مداوم در گردش باشد و هوای گرم گلخانه خارج شود. و با این کار تا مقداری می توان هوا را خنک کرد.

محل قرارگیری پد سلولزی و فن

پد سلولزی گلخانه باید در جهت باد غالب نصب شوند، یعنی روی دیواری از گلخانه که جهت باد غالب به طرف آن باشد تا کمکی باشد به جریان طبیعی هوا از داخل پد ها
معمولا طول پد سلولزی را 60 سانتی متر کمتر از طول گلخانه در نظر می گیرند.

فاصله بین پد سلولزی و فن بین 30 تا 50 متر باشد تا حداکثر کارایی را داشته باشد.
فن ها در دیوار مقابل پد سلولزی یعنی دیوار پشت به باد قرار می گیرند.
ولی در شرایطی اتفاق می افتد، که دو یا چند گلخانه در مجاورت هم قرار داشته باشند که در این وضعیت قرارگیری پد و فن ها تحت تأثیر جهت باد قرار نمی گیرد و بهتر است به صورت شکل زیر در نظر گرفته شود.
فن هایی که در جهت باد قرار می گیرند، ظرفیتشان باید 10 درصد افزایش یابد و فاصله گلخانه ها از هم حدود 15 متر باشد.
در شرایطی هم که دو گلخانه ی مجاور فاصله ی کمتر از 4.6 متر داشته باشند، باید فن ها مطابق شماتیک زیر به طور متناوب قرار بگیرند که گرمای گلخانه های مجاور به درون یکدیگر نفوذ نداشته باشد.

نحوه قرارگیری پد سلولزی و فن در گلخانه های مجاور

سیستم پد سلولزی

سیستم های پد سلولزی به دلیل اینکه به طور مداوم با آب در تماس می باشند و با توجه به اینکه سختی آب در مناطق مختلف با هم فرق دارد، این امکان وجود دارد که املاح آب بر روی پد های سلولزی رسوب کند. برای رفع این مشکل از یک توری مشبک استوانه ای به عنوان فیلتر آب در داخل مخزن آب استفاده کنید و یا اینکه پد سلولزی را را در پایان فصل با برس پلاستیکی شستشو دهید. از مواد شوینده و محلول های فسفاته یا کلرین ها استفاده نکنید.، چون باعث خوردگی پد ها می شوند.

در شستشو با برس، ابتدا پد سلولزی گلخانه را به مدت 24 ساعت خشک کنید. سپس برس را به آرامی و در جهت شیارها بکشید. پس از قرار دادن پد سلولزی در جای خود، فن ها را خاموش و سیستم آبرسانی را روشن کنید تا همه غبار ها شسته شده و به مخزن بریزد. سپس آب مخزن را تخلیه کنید. ضمناً لوله های تراوای قاب پد سلولزی را به طور مرتب چک کنید تا مواد معلق موجود در آب، باعث انسداد روزنه های خروجی نشوند.

نمونه یک پد سلولزی رسوب گرفته

نمونه یک پد رسوب گرفته

انواع راه های افزایش راندمان پد سلولزی گلخانه و فن

 • پد های سلولزی به خوبی خیس شوند.
 • آب خنک وارد سیستم شود.
 • گلخانه کاملاً ایزوله باشد.
 • لوله های انتقال آب سالم باشد.
 • سیستم زیاد روشن و خاموش نشود.

راهکار هایی برای جلوگیری از تجمع املاح

علاوه بر تهیه پد های سلولزی از جای مطمئن و معتبر و داشتن برچسب گارانتی، توجه به یک سری نکات راجع به پد سلولزی گلخانه ضروری است از جمله:

 1. استفاده از آب هایی که املاح کمتر و دمای کمتری دارد. استفاده از مخازن آب زیر زمینی و عدم استفاده از کانال ها و آب های سطحی که حاوی مقادیر زیادی جلبک و مواد معلق و دمای بالایی است.
 2. شستشوی پد های سلولزی گلخانه را به موقع انجام دهید. تعویق در انجام این کار کارایی و راندمان پد را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که عمر مفید پد سلولزی حدوداً 5 سال است.
 3. استفاده از آب هایی که املاح کمتری دارند.
 4. آب مخزن به صورت هفتگی یا هر دو هفته یکبار تعویض شود.
  • به عنوان مثال در یک روز گرم و خشک، آب با دبی 0.4 لیتر بر دقیقه می تواند از روی سطح پد سلولزی تبخیر شود که منجر به تشکیل رسوب بر روی پد سلولزی می شود.
  • راهکاری که برای این امر در نظر گرفته شده این می باشد که معمولا پیشنهاد می شود که 1 تا 2 درصد حجم آب مخزن دوباره به گردش درآید و علاوه بر اینکه نمک ها رو شستشو می دهد، از طریق دریچه ای که روی لوله خروجی پمپ تعبیه شده خارج شود. این دریچه با افزایش سرعت حرکت آب باعث شستشوی هرچه بهتر نمک ها می شود. اما دقت داشته باشید که فشار زیاد آب باعث آسیب به بافت پد های سلولزی گلخانه می شود.
 5. با ریختن مستقیم آب بر روی پد سلولزی از رسوب ها جلوگیری می شود، همچنین شستشو با محلول سرکه و آب نیز توصیه می شود.
 6. لوله های انتقال آب را هر چند وقت یکبار چک کرده و عدم گرفتگی سوراخ آن ها را بررسی کنید.
 7. پد سلولوزی بعد از مدتی ممکن است بوی نامطبوعی بدهد که نشان دهنده تجمع رسوبات بوده و نیاز به شستشو دارد.
 8. علف های هرز اطراف پد سلولوزی را از بین ببرید تا باعث گرفتگی سیستم نشوند.
 9. شستن زیاد پد سلولزی گلخانه ای باعث نرم شدن و از بین بردن ان ها می شود. شستشوی پد ها را به طور منظم و طبق برنامه زمانی مشخصی انجام دهید

از آنجایی که پد سلولوزی مرتب در تماس با آب هستند، امکان دارد پس از مدتی جلبک بر روی آن ها مشاهده گردد. به منظور جلوگیری از این امر، به هنگام غروب که هوا رو به خنکی است، پمپ را خاموش کنید تا پد ها کاملاً خشک شوند.

راهکار هایی جهت افزایش طول عمر پد سلولزی گلخانه ای و کاهش رشد جلبک

 1. اضافه کردن مواد ضد جلبک مانند محلول 1 درصد هیپوکلریت سدیم به آب مخزن جهت جلوگیری از رشد آن ها
 2. کنترل ph آب مخزن چرا که ph بالای 6 موجب نرم شدن پد های سلولزی می شود.
 3. قطع کردن سیستم آب و خشک کردن روزانه پد ها به مدت حداقل 4 ساعت
 4. جلوگیری از ورود هر گونه کود شیمیایی به آب سیستم
 5. پد سلولزی را دور از تابش نور خورشید نگه دارید. در صورت اجبار، سایبان روی پد سلولزی تعبیه کنید.
 6. نیم ساعت بعد از خاموش شدن سیستم خنک کننده تبخیری، فن ها را روشن کنید تا همه رطوبت موجود روی پد سلولزی را تخلیه کند، در نتیجه از رشد جلبک ها جلوگیری می شود.
 7. برای شستشوی پد سلولزی فشار آب بایستی ملایم باشد، فشار بالای آب باعث آسیب به بافت پد ها می شود.
 8. برای تامین آب پد سلولزی در صورت امکان سعی کنید از آب شهری یا آب چاه با عمق زیاد که خنک هست استفاده کنید. آب های سطحی یا چاه های کم عمق به علت داشتن املاح معدنی و یا جلبک ها مناسب این کار نمی باشند و استفاده از این آب ها منجر به تجمع رسوبات در پد سلولوزی می شود. اگر مجبور به استفاده از آب با املاح زیاد شدید هر هفته آب مخزن را تخلیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *