دسته‌ها
روغن ها

روغن کرچک

روغن کرچک فقط برای راه اندازی نیست!

کرچک:

کرچک(نام علمی: Ricinus communis) نام یک گونه از تیره فرفیونیان است. از این گیاه روغن کرچک به‌دست می‌آید.

کرچک‌ها گیاهانی یک پایه بوده و روی گل آذین خوشه، به رنگ سبز و در بعضی از انواع گل‌های یک پایه قرمز بدون گلبرگ. گل‌های نر به رنگ زرد مایل به سبز با پرچم خامه‌ای و روغن دار برجسته در خوشه‌ای تخم مرغی شکل به طول حداکثر ۱۵ سانتی‌متر. گل‌های ماده، در قسمت فوقانی خوشه به رنگ قرمز و برجسته قرار گرفته‌اند. میوه کرچک به صورت کپسول کروی و خاردار متمایل به سبز (یا قرمز-ارغوانی) می‌باشد که در هنگام رسیدن سخت و شکننده می‌شود و دانه‌ها به شکل بیضوی پهن و و به شکل دانه‌های لوبیا و دارای پوسته براقی می‌باشند؛ که درون آن‌ها یک مغز کرم یا سفید بسیار روغنی قرار دارد. دانه گیاه متمایل به رنگ قهوه‌ای و تا حد زیادی سمی بوده، ریسین یک پروتئین بسیار سمی است که در دانه‌های کرچک وجود دارد. پوست این دانه‌ها حاوی این سم است که یکی از کشنده‌ترین سموم طبیعی دنیا است. دانه‌های کرچک دارای یک زائده زگیل مانند به نام Caruncle هستند، که نوعی از Elaiosome است. ترویج و پراکندگی دانه‌های Caruncle توسط مورچه‌ها صورت می‌پذیرد. (ویکی پدیا)

خواص روغن کرچک

وقتی نام روغن کرچک به میان میاید، همه یاد یبوست و راه اندازی میافتند در حالی که روغن کرچک خواص بیشماری دارد که در ادامه به بعضی از مهمترین و کاربردی ترین آنها اشاره میکنیم.

خواص و مکانیسم اثر:

  • آرتروز و درد مفاصل: طبع گرم روغن کرچک، باعث میشود درد مفاصل و آرتروز تسکین یابد و در صورت مصرف مداوم حتی بتواند باعث درمان آن بشود.
  • روشن کننده پوست: این روغن پوست را روشن میکند و لک و آکنه و جای زخم را بهبود میبخشد.
  • پاکسازی پوست: زندگی شهری و آلودگی هوا باعث میشود پوست ما دچار آلودگی های عمیقی شود. روغن کرچک میتواند این آلودگی ها را از پوست خارج کند و به این ترتیب به عمر آن بیافزاید.
  • چین و چروک: این روغن یکی از بهترین گزینه ها برای رفع چین و چروک نیز میباشد. کسانی که از فرط لاغری صورتشان دچار چروک شده است میتوانند این روغن را امتحان کنند.
  • مو: اگر موهایتان زیاد است ولی قطر لازم را ندارد، از روغن کرچک بهره بگیرید. به احتمال زیاد مشکلتان حل میشود.
راجع به روغن کرفس نیز مطالعه کنید: روغن کرفس

ماده موثره:

مهمترین ماده موثره در این روغن میتوان به انواع مختلف و شاخصی از اسیدهای چرب مثل ریسینولئیک اسید، اولئیک اسید، آلفا لینولئیک اسید و پالمیتیک اسید اشاره کرد.

روش روغن گیری:

این روغن به روش کلد پرس به دست میاید.

روش نگهداری :

دور از نور مستقیم خورشید و در دمای اتاق نگهداری شود.

موارد منع مصرف و ملاحظات:

  • تست حساسیت: قبل از شروع به مصرف ابتدا روی پوست پشت بازو امتحان کنید و ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر علایمی نشان نداد استفاده کنید.
  • موارد منع مصرف: کودکان، خانمهای باردار و شیرده با مشورت با پزشک خود اقدام به استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *